niedziela, 4 stycznia 2015

SKRAWKI BŁĘKITU, Lois Lowry


Tytuł: Skrawki błękitu (Gathering Blue)
Autor: Lois Lowry
Data I wyd.: 2000 (PL: 19.11.2014)
Cykl: Dawca (tom 2)
Wydawnictwo: Galeria Książki
Ilość stron: 289

Dwa słowa: szybkie czytanieSkrawki błękitu w lekki sposób podbiły moje serce. Ta książeczka licząca 300 stron czyta się sama. Dokładnie tak - pochłonęłam ją, podobnie jak to było z wcześniej wydanym Dawcą, w zaledwie trzy godziny.

Lois Lowry stworzyła świat, w którym panuje niepamięć. W Dawcy ludzie zapomnieli o tak prostych rzeczach jak o rozpoznawaniu gatunków zwierząt czy o przeznaczeniu sanek. Szczegółowo określone role społeczne i zbiorowe przestrzeganie etykiety pozorującej szczere odczucia były głównymi cechami określającymi mieszkańców świata zawartego w pierwszym tomie cyklu. W Skrawkach błękitu proces niepamięci posunął się dalej. Co z tego, że ludzie czują, skoro odczuwanie jest skrzywione, wypaczone, ściśnięte w dużej mierze do gry instynktów. Strach i pożyteczność. Pożyteczność i strach. To, co nieprzydatne, nie budzi żadnych uczuć, ponieważ brak określonego miejsca, celu i roli nie jest dla mieszkańców tego świata istotne. Kira, główna bohaterka powieści, z powodu swojego kalectwa zdaniem wielu powinna zostać wykluczona ze społeczności. Wykluczona - to znaczy skazana na śmierć. Ale tak się nie dzieje, ponieważ Kira posiada pewną umiejętność - moc, której nie ma nikt oprócz niej.

Wspomnienie i pamięć, te jednostkowe i społeczne, są tematami wyraźnie interesującymi Lois Lowry. Choć nie ma określonych czasu i miejsca akcji, wszystko wskazuje na to, że zachowana została chronologia. I choć nie mamy jeszcze pełnych informacji na ten temat, to jednak Dawcę i Skrawki błękitu, z powodu należenia do jednego cyklu, trzeba umieścić blisko siebie, może w ścisłym związku przyczynowo-skutkowym. Lois Lowry bawi się świetnie - i mnie też bardzo dobrze zabawiła - patrząc na kwestię zbiorowej pamięci z różnych stron. Co, jeśli ludzie oddalą od siebie wspomnienia i uczucia, przejmując jednocześnie wszystkie materialne, naukowe odkrycia wcześniejszych pokoleń? Co, jeśli ludzie wrócą do instynktowego traktowania najbliższej społeczności, w tym rodziny, tracąc jednocześnie całe pojęcie o wyższych formach rzemieślniczych i intelektualnych?

Czekam na kolejny tom, ponieważ chcę wiedzieć, co dalej stanie się z bohaterami powieści. Ale bardziej od tych jednostkowych, pojedynczych, będących głosem narracji, interesuje mnie los całej dystopii. To jest po prostu całkiem niezła powieść dla młodzieży i ciekawe pisanie o tym, co by było, gdyby...

11 komentarzy:

 1. Pierwszy raz czytam o tej książce. Wydaje się być dość ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Aktualnie wyszły tylko dwa tomy tego cyklu - i nie ma między nimi żadnego ścisłego powiązania jeśli chodzi o losy bohaterów, więc można zacząć czytać od obojętnie której części.

   Usuń
 2. Uwielbiam Dawcę i szkoda, że w tym drugim tomie nie jest kontynuowana historia Jonasza. :(
  http://soelliee.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Owszem, to inna historia, ale wcale nie gorsza. Kolejny tom będzie powiązany ze "Skrawkami błękitu", ale akcja będzie działa się kilka lat później, widziana oczyma innego bohatera.

   Usuń
 3. Podobnie jak Ty "Dawcę" przeczytałam w ekspresowym tempie, a historia opisana przez Lois Lowry zawładnęła moim sercem. To stara seria dystopijna, jeszcze nie skażona tym, co charakterystyczne dla współczesnych powieści dla młodzieży. Cieszę się, że drugi tom również wypada dobrze i mam nadzieję, że niebawem go przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, widać różnicę między powieściami Lois Lowry, a tymi młodzieżówkami, które pojawiają się teraz. Można wyczuć w sposobie pisania Lowry to, że zajmuje się też książkami dla dzieci. Ale to dobre, jeśli uznamy, że właśnie tego oczekujemy od jej powieści.

   Usuń
 4. Niestety nie jest to mój gatunek literacki, a do tego od czasu jak wydoroślałam, to nie bardzo mnie ciągnie do młodzieżówek.
  Niemniej cieszę się, że Tobie przypadła do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za komentarz :)
   Choć lubię literaturę "cięższą", raz na jakiś czas młodzieżówka jest dobrą odskocznią. Daje mi trochę oddechu.

   Usuń
 5. Czytałam "Dawcę" i bardzo mi się podobał. Autorka niesamowicie ciekawie opisuje świat, który tak bardzo różni się od naszego. Mam zamiar również sięgnąć po "Skrawki" jak tylko pojawią się w jakiejś bibliotece.
  Myślałam, że każdy tom cyklu Lowry opowiada o innych bohaterach. Czy po "Skrawkach" kolejny tom będzie kontynuacją tej historii, czy zupełnie oddzielną opowieścią. Orientujesz się może?

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie
  Książkowe Wyzwania

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kolejny tom będzie opowiadał kolejną "oderwaną" historię, ale oczyma jednego z bohaterów "Skrawków". Akcja będzie działa się kilka/kilkanaście lat po tej opisanej w "Skrawkach" i dotyczyła innych wydarzeń.

   Usuń
 6. Mega! Ty mój pochłaniaczu książęk :*

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...