wtorek, 19 kwietnia 2016

#AutorTwórcaPisarz: JOHN WILLIAMS

Zachwycił mnie swoją powieścią i zapragnęłam więcej. Więcej o nim, więcej jego prozy, więcej nastroju, w jaki potrafił mnie złapać. Zaczęłam poszukiwania i...nie znalazłam wiele.
John Edward Williams (1922-1994) był amerykańskim pisarzem, redaktorem, profesorem. Urodził się i wychował w Teksasie, w rodzinie farmerów. Choć przejawiał talenty pisarskie i aktorskie, wyrzucono go ze studiów po pierwszym roku.

Pracował dla gazet i stacji radiowych, po czym w 1942 roku zaciągnął się do Korpusu Powietrznego Armii Stanów Zjednoczonych. Spędził dwa i pół roku w Indiach i Birmie - wtedy stworzył swoją pierwszą powieść.

Po powrocie do kraju przeniósł się do Colorado i ukończył studia. W tym czasie opublikował dwie książki - napisaną w czasie służby Nothing But The Night (wyd. 1948), opisującą traumatyczne doświadczenia, i The Broken Landscape, zbiór poezji (wyd. 1949). W 1954 roku obronił tytuł doktora nauk humanistycznych. Uczył na uniwersytecie aż do 1985.

Napisał cztery powieści. Augustus, ostatnia z nich, zdobyła amerykańską National Book Award - po raz pierwszy w historii jury podzieliło nagrodę na dwie pozycje (drugą otrzymał John Barth).

Spytany o to, czy literatura jest tworzona dla rozrywki, odpowiedział: "Oczywiście! Mój boże, czytać bez przyjemności to głupota".

Można wyodrębnić pewne elementy powtarzające się w konstrukcji jego powieści: skupienie się na inicjacji młodego człowieka i subtelnym napięciu między mężczyzną a kobietą, ojcem a córką, wskazanie na problem męskiej rywalizacji oraz roztaczanie nastroju pełnego zawodu, a nawet poczucia marności.

To dla nas istnieje uniwersytet, dla wygnanych ze świata. Nie dla studentów, nie dla bezinteresownego poszukiwania wiedzy, nie dla wielu innych powodów, które się czasem słyszy. Prawdziwym powodem jesteśmy my, choć wpuszczamy tu też zwyczajnych ludzi, którzy przetrwaliby w zwyczajnym świecie – ale tylko nielicznych i wyłącznie dla kamuflażu. Podobnie jak kościół w wiekach średnich, który miał gdzieś ludzi świeckich, a nawet samego Boga, zachowujemy pozory, żeby przetrwać. I przetrwamy, ponieważ musimy.

KSIĄŻKI WYDANE W JĘZYKU POLSKIM
(Źródła opisu książek pochodzą z portalu lubimyczytac.pl.)


Stoner, 1965 - w Polsce wydana w 2014 roku przez Sonię Dragę (recenzja)

William Stoner urodził się u schyłku XIX wieku w ubogiej rodzinie z Missouri. Wysłany do stanowego uniwersytetu, by studiować agronomię, miast tego zakochuje się w angielskiej literaturze i wsiąka w akademickie życie, tak odmienne od dotychczasowej jałowości. Jednak to tylko chwilowy uśmiech losu. Z biegiem lat Stoner doświadcza szeregu rozczarowań: małżeństwo z „odpowiednią” familią odgradza go od własnych rodziców, jego kariera staje się dokuczliwa, żona i córka oddalają się od niego, a doświadczenie ożywczej miłości kończy się groźbą skandalu. Zagłębiający się w sobie profesor Stoner odkrywa stoicki spokój przodków i konfrontuje się z konieczną samotnością.Augustus, 1972 - w Polsce wydana w 2007 roku przez PIW

Wykorzystując formę epistolarną - fikcyjne w znacznej mierze pamiętniki, rozkazy dzienne, listy - Williams opowiada historię Oktawiana, wrażliwego i wykształconego dziewiętnastolatka, który wraz ze śmiercią ciotecznego dziadka, Juliusza Cezara, zostaje nagle spadkobiercą rozległej władzy Cesarstwa Rzymskiego, targanego napięciami wewnętrznymi. Stopniowo, dzięki szczęściu, przebiegłości, bezwzględności i inteligencji, udaje mu się sprowadzić większość ówczesnego cywilizowanego świata pod rządy prawa, przynosząc Rzymowi bezprecedensowy okres pokoju i pomyślności. Zostaje pierwszym cesarzem rzymskim. Żeby to osiągnąć, musi przezwyciężyć nie tylko własną naturę, ale i wiele przeszkód, pokonując wyzwania ludzi takich, jak Cyceron, Brutus, Kasjusz i wreszcie Marek Antoniusz. Pod koniec życia każe uwięzić i zesłać swą umiłowaną córkę Julię na wygnanie na odległą wyspę, na mocy wprowadzonego przez siebie prawa przeciw cudzołóstwu. Relacje Julii tętnią rytmem wspaniałej psychologicznej prozy. Z błyskotliwej gry świateł, jaką stają się fikcyjne listy, wyłania się fascynujący, prywatny i publiczny, portret skomplikowanego człowieka żyjącego w niezwykłych czasach.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...