poniedziałek, 4 kwietnia 2016

#AutorTwórcaPisarz: MICHAEL CRICHTON

Miałam okazję czytać dwie powieści tego autora. W czasie poszukiwań informacji okazało się, że znam mnóstwo filmów, które powstały na podstawie jego książek, których jest reżyserem lub scenarzystą! (Kongo! Uwielbiam ten film!) Nie zdawałam sobie wcześniej sprawy z tego, że jeden z moich ulubionych gatunków prozy popularnej - mieszanka thrillerów i sci-fi - jest dzieckiem Crichtona. Dla mnie to jedno z tych nazwisk, które trzeba mieć w pamięci. Poniżej miszmasz informacji i kilka okładek. Sprawdźcie sami!

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Michael_Crichton

Michael Crichton, właśc. John Michael Crichton, żył między 1942 a 2008 rokiem. Był amerykańskim pisarzem, reżyserem, scenarzystą, producentem filmowym i lekarzem. Uznawany za jednego z najbardziej płodnych i dochodowych pisarzy-scenarzystów kina amerykańskiego, stając w jednej linii ze Stephenem Kingiem i Johnem Grishamem.

Pierwszą powieść opublikował w 1966 roku, ale jego kariera zaczęła się od The Andromeda Strain ("Andromeda" znaczy śmierć) wydanej w 1969. Tworzył dwie, trzy książki rocznie. Studia opłacał pisząc standardowe książki sensacyjne (pod pseudonimem John Lange).

Specjalizował się w pisaniu technotrillerów - przez wielu jest uznawany za twórcę gatunku. Technothriller łączy thriller, fabułę klasycznej powieści sensacyjnej i schematy prozy fantastycznonaukowej. Zawiera szerokie opisy techniczne. Zwraca uwagę na stosunek człowieka do technologii - w powieściach Michaela Crichtona ludzie nie potrafią poradzić sobie z własnymi odkryciami i zmianami, jakie wprowadza nowa technologia.

Jego powieści zdobyły szeroką popularność dzięki licznym adaptacjom filmowym.

Był pomysłodawcą i producentem serialu ER (Ostry dyżuroraz autorem wielu scenariuszy i reżyserem filmów oraz pojedynczych odcinków programów telewizyjnych. Jego pierwszy film to Pursuit (Śmierć binarna) z 1972 roku - Crichton napisał scenariusz i sam wyreżyserował film, który oparł na własnej powieści pod tytułem Binary.

W 1994 roku Crichton był autorem trzech numerów jeden na listach bestsellerów. Najlepiej sprzedającym się filmem był Jurassic Park, najlepszym serialem ER, Disclosure (w Polsce znana pod dwoma tytułami: W sieci lub System) najbardziej dochodową powieścią.

Oprócz pisania fikcji, wydał także kilka książek z literatury faktu, np. Five Patients, gdzie opisuje swoje doświadczenia z pracy w szpitalu w późnych latach sześćdziesiątych. 

Pięciokrotnie żonaty. Eksperymentował z projekcją astralną, aurami i jasnowidzeniem, uważając, że naukowcy za szybko uznali tego typu zjawiska za "paranormalne", odrzucając je.


I am certain there is too much certainty in the world.
(Jestem pewien, że na świecie jest za dużo pewności.)NIEKTÓRE POWIEŚCI
(Źródła opisu książek pochodzą z portalu lubimyczytac.pl.)
The Andromeda Strain ("Andromeda” znaczy śmierć); 1969

Amerykański satelita wojskowy, zbierający z górnych warstw atmosfery próbki mikroorganizmów, spada nieopodal małej osady w Arizonie. Nazajutrz okazuje się, że prawie wszyscy mieszkańcy zginęli w tajemniczych okolicznościach. Przy życiu pozostały tylko dwie osoby - niemowlę i siedemdziesięcioletni alkoholik. Wyjaśnienie przyczyny ich ocalenia pozwoli uratować przed zagładą całą planetę.
Congo (Kongo); 1980

Ekspedycja śmiałków, zaopatrzona w sprzęt komputerowy najnowszej generacji, wyrusza w głąb afrykańskiej dżungli. Poszukuje złóż błękitnych diamentów, mogących mieć przełomowe znaczenie w elektronice komputerowej. Przypadek sprawia, że złoża te znajdują się na terytorium strzeżonym przez nieznaną antropologom rasę małpoludów. Przewodnikiem wyprawy jest Amy - gorylica umiejąca posługiwać się językiem migowym. Kontakt z Czarnym Lądem okazuje się równie szokujący dla małpy, jak i dla ludzi...
Jurassic Park (Park Jurajski); 1990

Na wyspie w pobliżu Kostaryki powstaje Jurassic Park. Jego największą atrakcją są żywe dinozaury, które zostały sklonowane z DNA pobranego ze skamieniałych insektów. Stworzony przez człowieka ekosystem wymyka się spod kontroli. Wbrew woli twórców dinozaury wydostają się na wolność, polując na inne stworzenia oraz na... ludzi. Zaczyna się walka o przetrwanie.

Disclosure (System lub W sieci); 1993

Cała przyszłość Toma Sandersa, menedżera wielkiej firmy komputerowej, staje pod znakiem zapytania, kiedy pojawia się nowa szefowa - jego dawna kochanka. Piękna Meredith usiłuje uwieść Toma. A kiedy jej się to nie udaje, postanawia go zniszczyć, nie przebierając w środkach. Jedynym sojusznikiem Toma jest... komputer.


Prey (Rój), 2002

Nevada. Ośrodek badawczy w sercu pustyni, w którym uwięzieni zostali ludzie - naukowcy, którzy stworzyli rój drapieżnych pszczół, czekających na zewnątrz. Jednak prawdziwe niebezpieczeństwo czai się wewnątrz laboratorium...
4 komentarze:

 1. Idąc za Twoim przykładem sięgnęłam po Jurassic Park, a jutro idę do biblioteki po część kolejną. Spodobało mi się :-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Faktycznie oglądałam kilka filmów, ale przyznam się, że nie wiedziałam o ksiązkach! Chyba czas to nadrobić ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie,
  KrainaKsiazkaZwana

  OdpowiedzUsuń
 3. Myślę, że ten autor to jest najbardziej znany z Parku Jurajskiego :) Mam kilka jest powieści u siebie :)

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak. Najczęściej słyszy się właśnie o "Parku" - stąd ta notka. Żeby wiedzieć, że Crichton to coś więcej! :) Ja mam w planach skompletowanie jego książek.

   Usuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...