środa, 11 maja 2016

#AutorTwórcaPisarz: JOANNA WRYCZA-BEKIER

Zainteresował mnie ostatnio temat słów i pisania. Jasne, pięć lat filologii polskiej to ciągłe otaczanie się słowami i pisaniem - ale tym razem chciałam na to spojrzeć odrobinę inaczej, wyjść z akademickiego myślenia i zacząć patrzeć na język jako na narzędzie pracy. Bo skoro wciąż piszę, a piszę coraz więcej różnych rzeczy, warto o pisaniu... poczytać.


źródło: poradnikpisania.pl

Joanna Wrycza-Bekier to doktor nauk humanistycznych, która od kilku lat wykłada na Katedrze Kulturoznawstwa Uniwersytetu Gdańskiego, a także w Wyższej Szkole Bankowej. Jest trenerem biznesu i autorką sześciu książek o pisaniu.

W pracy naukowej zajmuje się webwritingiem, czyli dziedziną dotyczącą pisania tekstów dla Internetu. Prowadzi szkolenia, w których tłumaczy, jak przyciągnąć odbiorcę, jak stworzyć krótki, inspirujący tekst i w jaki sposób przyciągnąć więcej czytelników

Prowadzi bloga poradnikpisania.pl, na którym regularnie umieszcza teksty dotyczące...tekstów. Tajemna moc interpunkcji, Jak napisać wciągający tekst na blogu, który wypromuje twoją wiedzę, Jak zbudować napięcie w tekście niebeletrystycznym? - to tylko niektóre z tematów wpisów.

Prowadzi szkolenia i kursy ze storytellingu (gdzie uczy struktury, budowania napięcia, stylu) oraz kreatywnego pisania

Wierzę, że nie ma nudnych tematów,
a sposoby zaciekawiania czytelnika są uniwersalne.

TRZY KSIĄŻKI AUTORKI, KTÓRE MNIE ZACIEKAWIŁY
(Źródła opisu książek pochodzą z portalu lubimyczytac.pl.)


Magia słów. Jak pisać teksty, które porwą tłumy, wyd. Onepress, 2014

Magiczną moc opowieści dostrzegają dziś nie tylko literaci i reżyserzy, lecz również twórcy tekstów reklamowych i internetowych, ponieważ storytelling buduje świadomość marki. Jeśli chcesz nauczyć się go stosować, trudno o lepszych mistrzów storytellingu niż wielcy pisarze. Możesz czerpać garściami z ich doświadczenia, pod warunkiem, że zamiast się zastanawiać: „Co autor miał na myśli?”, zapytasz: „Jak on to zrobił?”. Dzięki pisarskim technikom i stylistycznym sztuczkom, które poznasz w tej książce, Twój tekst zabłyśnie jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki.

Uwaga: jestem w trakcie lektury i TO JEST TO. Wiele rzeczy bardzo oczywistych, o wielu dowiedziałam się w czasie zajęć na filologii - a jednak należało to powtórzyć, utrwalić. Książka miaz-ga. Fan-tas-tycz-na. Chichotaliście kiedyś przy książce, która dotyczy języka? Polecam, genialna zabawa!

Fast text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę, wyd. Onepress, 2016

By zwyciężyć walkę o uwagę czytelnika, musisz nauczyć się pisać krótko, mocno i celnie. Od kogo? Od twórców reklam. Autorów tekstów piosenek. Poetów. Sławnych pisarzy. Mistrzów haiku. Specjalistów od SEO. Joanny Wrycza-Bekier, która dla Ciebie zebrała inspirujące, krótkie teksty i przyjrzała im się z punktu widzenia literaturoznawcy i specjalisty w zakresie internetowego słowa pisanego. Przed Tobą 21 technik i 4 warsztaty, dzięki którym nauczysz się pisać krótkie teksty, tak by szybko przykuć uwagę.

Webwriting. Profesjonalne tworzenie tekstów dla Internetu, wyd. Onepress, 2013 (wyd. II, poprawione)

Książka i blog. Szpalta gazety i strona WWW. Notka prasowa i tweet. Tu słowa i tu słowa. Tu tekst i tu tekst. Jednak tekst internetowy czyta się inaczej niż drukowany. Internauta ledwie skanuje go wzrokiem, podświadomie szuka miejsc przyciągających wzrok, czasami ogranicza się jedynie do pierwszego akapitu, a nawet samego tytułu! Jeśli zatem chcesz, by Twój przekaz dotarł do internauty, musisz nauczyć się pisać tak, by go zadowolić. Nadszedł czas, by stać się webwriterem.

3 komentarze:

  1. Fast text to coś dla mnie. Dobrze,ze trafiłam na Twój wpis.

    OdpowiedzUsuń
  2. Szczerze mówiąc rzadko udaje mi się z takimi książkami zaprzyjaźnić, niestety, ale nie potrafię ich czytać i rady z nich płynące często już wcześniej poznałam, bo internet jest przecież pełen podobnych rzeczy :D No, ale może, może, gdy znajdę chwilę :D
    LeonZabookowiec.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...