sobota, 19 listopada 2016

Książka na prezent dla brata (i nie tylko!)

Jeśli (tak jak ja) wierzysz, że planowanie prezentów w listopadzie to nie grzech, ten post jest dla Ciebie. Jeśli zaglądasz tu dzień przed Wielkim Wydarzeniem i panikujesz – ten post też jest dla Ciebie.

>> Książki na prezent dla taty (i nie tylko!) <<


Mój wybór?

Nie mam brata, ale kilka razy podpowiadałam, co można braciom kupić. Pierwsze pytanie to jak zwykle: czym się interesuje, co robi w życiu? Jeśli jest fanem piłki nożnej, może warto zainwestować w książkę o ulubionej drużynie, jeśli interesuje się historią - w mocny reportaż wojenny, a jeśli jest facetem, który lubi oddawać się refleksyjnym myślom, warto sprawdzić, co ma do pokazania Lars Mytting. Jakie prezenty nie tylko dla brata i nie tylko dla faceta proponuję? Na początek dwa klasyki.
Wydawnictwo SuperNOWA / 226 stron
To rzecz obowiązkowa i podstawowa dla wszystkich fanów polskiej fantastyki. Rzecz dzieje się w utopijnym świecie, gdzie ludzie dzieleni są w zależności od umiejętności i zdolności do pracy. Wszystko jednak oczywiście okazuje się bardziej skomplikowane. Limes inferior doskonale rozlicza się z socjalizmem.

Wydawnictwo Prószyński i S-ka / 208 stron
Świat Dysku to seria, która jest ciekawa z wielu przyczyn. To doskonały, ironiczny humor, przegląd przez niebywałe postaci, a także możliwość dowolnego sterowania historią, bo cały cykl dzieli się na mniejsze cząstki. Kolor magii przedstawia pewnego bardzo pechowego maga, Bagaż, a także garść dowcipnych, nieprzewidywalnych przygód. Wciska w fotel i zmusza to zachowania ogromnego dystansu do lektury.
Facet, który zazwyczaj nie czyta

Trudno zmusić człowieka do czytania, choć można próbować. Ja zamiast terroryzmu wybieram lektury, które mogą odpowiadać jego zainteresowaniom. Przykład? Najnowsze książki polskich youtuberów. A oprócz tego niezastąpiona Mary Roach!


Wydawnictwo Insignis / listopad 2016 / 296 stron
Kim jest Cyber Marian? Co robił, zanim pojawił się na YouTubie i dlaczego tworzy swoje materiały w taki, a nie inny sposób? Co ciekawe, czytelnicy mają szansę zobaczyć niepublikowane wcześniej materiały - wszystko dzięki specjalnej aplikacji. Dziś tak bardziej to pozycja dla fanów twócy!


Wydawnictwo Znak / październik 2016 / 304 strony
Stankiewicza przedstawiać nie trzeba. A co, jeśli Stankiewicz zechce - zamiast śmieszkowania w Internecie - podzielić się swoimi doświadczeniami? Z tego powstaje książka Śmieszek. Cierpienia Młodego Youtubera, w której autor opowiada szczerze o swojej twórczej drodze. Bez lania wody i tanich porad. Krążą plotki, że nie-fani kanału Stankiewicza też z zainteresowaniem sięgają po tę książkę!

Wydawnictwo Znak / marzec 2011 / 312 stron
Poznałam Roach dzięki jej książce o... trupach. Później zerknęłam na książkę o seksie, a teraz marzę, naprawdę marzę o tej pozycji dotyczącej... kosmosu! Ale kosmos! Jak jeść, kochać się i korzystać z WC w stanie nieważkości - daję wam słowo, że w książce znajdą się odpowiedzi na wszystkie kwestie poruszone w tytule. Roach zadaje te pytania, które inni ludzie zadaliby, gdyby byli odważni. I gdyby mieli numer do odpowiedniej osoby.Nowości dla fana thrillerów i fantastyki

Przyznaję, to moja działka. Jeśli nie klasyczny Zajdel - idźmy w nowości. Świeżynki polecam także wszystkim tym, którzy stoją przed jednym z najtrudniejszych problemów... Jakim? Przed problemem prezentowania książki człowiekowi, który ma mnóstwo książek!Wydawnictwo Mag / listopad 2016 / 896 strony
Koniec świata to temat już nieźle ograny, ale wierzę, że zawsze warto sprawdzić, co ma do pokazania kolejny pisarz. A ten zdaje się mieć całkiem sporo. Ambitny plan pozwala garstce ludzi przetrwać poza obszarem ziemskiej atmosfery. Pięć tysięcy lat później ich potomkowie... wracają tu, gdzie wszystko się zaczęło, na Ziemię. 7EW brzmi obiecująco.

Wydawnictwo Akurat / listopad 2016 / 384 strony
W blurbie obiecują połączenie Jurassic Park, World War Z i Marsjanina. Trzy rzeczy, które są genialne i świetnie działają osobno. O czym jest fabuła? Niespodziewanie na całej planecie spod ziemi wyłaniają się ukryte przez tysiące lat, kolejne elementy kolosalnych posągów-robotów. Czemu miały lub... mają służyć? Recenzenci donoszą, że Śpiący giganci mają też zaskakującą konstrukcję!

Wydawnictwo Zysk i S-ka / listopad 2016 / 340 stron
Mroczna materia zainteresowała mnie ze względu na okładkę, to jasne. Okazuje się jednak, że opis fabuły jest równie intrygujący. Jason Dessen zostaje zaatakowany przez porywacza, który zadaje mu dziwne pytanie. Kiedy jakiś czas później budzi się na noszach, odkrywa, że wszystko wokół jest... zupełnie inne. Recenzujący piszą, że to "fantastyczny i zaskakujący thriller". Chętnie sprawdzę to sama.


Wydawnictwo Prószyński i S-ka / listopad 2016 / 272 stron
Klasycznie? Bardziej klasycznie niż Tolkien się nie da! Opowieść o Kullervo to niepublikowana dotąd powieść mistrza. Nieszczęsny Kullervo wychowuje się w gospodarstwie wuja, który zranił wszystkich bliskich chłopca. Sprzedany, doprowadza do śmierci żony swojego oprawcy... A to dopiero początek.

Wydawnictwo Solaris / listopad 2016 / 500 stron
Na własnym podwórku pojawia się natomiast Przedmurze, czyli antologia polskiej fantastyki. Antologia nie byle jaka, bo składają się na nią teksty twórców z różnych pokoleń, a wśród nich: Maciej Parowski, Mirosław Piotr Jabłoński, Wojciech Szyda, Paweł Majka, Tomasz Niewiadomski. Czy uda się zbudować pomost między różnymi stylami i temperamentami?


Co warto wybrać?

Jaką książkę chcielibyście podarować, a jaką... dostać?

Dajcie znać! 

3 komentarze:

 1. Polecam wywiad z Martinem, przeprowadzony przez Karola. Bardzo odsłania kulisy życia youtubera! I podejrzewam że idealnym dopełnieniem byłaby ta książka.
  Ja z moim bratem problemu nie mam bo on uwielbia fantastykę i chcę mu kupić pierwszy tom Świata Dysku :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja mam nieco łatwiej, bo mój brat jest ode mnie młodszy o 16 lat, więc czyta jeszcze literaturę dziecięcą. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że nie mam brata, bo miałabym poważny problem :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...